איך יוצרים עבדים?

תמונת השרים לפני ואחרי

השבוע צילמו את התמונה של ממשלת ישראל. הגברים והנשים שבין אם אתם מסכימים עם דעותיהם ובין אם לאו אחראים על הנהגת המדינה וקבלת רוב ההחלטות שישפיעו על החיים של כולנו. התמונה הזו חשובה, היא חשובה כי זה חשוב לדעת מיהם הגברים והנשים שמקבלים את ההחלטות הללו. כדי שאם אתם לא מרוצים מתחום מסוים תוכלו להצביע למפלגה אחרת ואם אתם כן מרוצים שתדעו למי מגיע הקרדיט על העבודה שנעשתה. התמונה הזו לא חשובה לשרים, היא חשובה לנו, האזרחים. היא הצהרת אחריות, סוג של שקיפות ולקיחת אחריות.

תמונת השרים לפני ואחרילפני מספר חודשים התכנסו כמה ראשי ממשלות מרחבי העולם בצרפת לאחר הפיגוע הרצחני במערכת "שארלי הבדו" להפגנה של אחדות וסולידריות כנגד מעשה הטרור הנפשע שהתרחש שם. אחת מהתמונות הכי מוצלחות של הפגנת האחדות הזו הייתה שורה ארוכה של ראשי ממשלות הולכים יחדיו ברחוב. אהבתי את הרגע הזה. אפשר לדבר על כמה זה חשוב שכולם מגנים אלימות ואפשר לדבר על החשיבות של ההצהרה הזו אבל בעיניים שלי הדבר הכי חשוב זה שהפגנת האחדות הזו אפשרה לכל ראשי הממשלות הללו להיות באותו המקום ולדבר אחד עם השני. למה? כי הדרך הכי פשוטה להפוך מישהו לאויב זה לעשות לו דמוניזציה. לגרום לכם להפסיק לחשוב עליו כבני אדם ובמקום זה לגרום לך לחשוב עליו כאילו הוא מחלה, שד או מפלצת. וכשאתה הולך עם מישהו ברחוב, אפילו שהוא ראש ממשלה של מדינת אויב ואתה רואה אותו נרטב מהגשם, שומע אותו מתלונן על מזג האוויר או סתם רואה אותו נהנה מנקניקייה מדוכן הרחוב הסמוך אתה נזכר באחת האמיתות הכי ישנות: כולנו בני אדם. ועם בני אדם אפשר לדבר, על בני אדם אפשר לכעוס ועם בני אדם אפשר גם להשלים, לשתף פעולה וליצור דברים חדשים.

לאחר הרצח, פרסמו את אותה התמונה בעיתון הדתי "המבשר". בהבדל אחד קטן, העלימו משם את הנשים. לא שהיו כל כך הרבה, בסה"כ שתי נשים בתמונה: אנג'לה מרקל, ראש ממשלת גרמניה והלה ת'ורנינג שמידט ראש ממשלת דנמרק בינות להמון גברים. ההעלמה לא נעשתה בצורה ברורה. לא סימנו מעל שתי המנהיגות בלוק שחור של צנזורה ולא צמצמו את צדי התמונה כדי שלא תכיל את הנשים, לא. לקחו את הזמן ובמאמץ וכישרון מרשימים הוציאו את שתי המנהיגות בפוטושופ והותירו את שאר התמונה כך שלצופה התמים לא היה מושג שמשהו השתנה.

כיום, תמונת שרי הממשלה עברה גם היא עריכה בבטאון של ש"ס. הנשים שבתוכה נמחקו. כולל השרה שאחראית לכך שהעלמת נשים מהמרחב הציבורי לא תתרחש, אירוניה משעשעת.

אבל אורי, למה אתה מתלהם? גם העיתונות החילונית מוחקת ומסתירה דברים – מה אם הייתה שם אישה חשופת חזה? מה עם תמונות של נפגעים מדממים לאחר פיגוע? גם אותם לא מראים.

השאלה הזו ישבה לי בראש כמה דקות עד שהצלחתי לנסח לעצמי מה ההבדל. אני יודע כשיש משהו שלא מראים לי. תמונה של אדם ללא בגדים לרוב תפורסם עם החלקים החשופים מוסתרים אבל לא יעלימו את כולו מהתמונה ללא זכר. וגם אם לא יפרסמו את התמונה המדויקת של אדם מדמם – הכתבה לא תסתיר ממני את העובדה שאנשים שכבו מתים על הרצפה במערכת עיתון. בסופו של דבר, הגעתי למסקנה. השאלה הכי חשובה היא: האם אתה מודע לכך שלא מראים לך משהו והאם אתה מודע מהי הסיבה שבעטיה לא מראים לך אותו?

221400אם אני יודע שלא מראים לי תמונות של איברים מוצנעים או שמסתירים ממני עד כמה התוצאות של התרחשויות הן גרוטסקיות. אני יכול לנסות להבין למה לא מראים לי את זה, או יותר טוב: לחפש מקור מידע שיותר לרוחי. אבל בניגוד אלי כל מי שקורא את העיתון הדתי הזה לא יודע שהסתירו ממנו משהו. הוא לא יודע שהיו נשים בצעדה הזו, יכול להיות שהוא כלל לא יודע שיש נשים שמכהנות בתפקיד ראשות ממשלה בחו"ל או בתפקיד שרות בארץ. אותו קורא חושב שמה שהוא רואה זו האמת.

הוא רואה תמונה. דבר שהוא חושב שהוא ייצוג של המציאות. אבל התמונה הזו היא מפוברקת, היא שקר, היא העמדת פנים. ואותו קורא מאמין לייצוג הזה של המציאות הזו שמראים לו. הוא לא יודע שהעלימו מהתמונה שתי נשים ולכן הוא לא יחשוב בכלל על האפשרות שאישה יכולה להיות ראש ממשלה. הרי זו עובדה: יש המון מדינות בעולם והוא, למרות שהוא קורא את העיתון ומתעדכן בענייני העולם, הוא מעולם לא ראה דבר כזה. אבל התעמולה הנוראית הזו לא מכוונת רק לאבא או אימא שקוראים את העיתון. התעמולה הזו מכוונת גם לילדות הקטנות, שאף פעם לא יראו אישה בתפקיד חשוב ולכן לא יכנסו להן לראש רעיונות כמו להוביל שינוים או לתקן עוולות שהן נתקלות בהן. כי אישה בתפקיד מוביל זה לא משהו שקיים. נקודה.

ככה יוצרים עבדים אמתיים. עבדים בהגדרתי הם אנשים שחייבים לפעול בדרך מסוימת כי לא נתנו להם את האופציה להבין בכלל שישנה דרך אחרת. קוראי ה"מבשר" באמת לא רואים את אותה מציאות שאני רואה. לפעמים מבחירה, אבל לעיתים, כמו בתמונות הללו, הבחירה נכפית עליו.

האנשים שהורידו את הנשים מהתמונה הזו מנסים ליצור בתוך הראש של הקוראים והקוראות שלהם תמונה של המציאות המדומיינת שהם היו רוצים שתהיה. הם לא מוכנים לתת לקוראים שלהם הזדמנות להבין שיכולה להיות מציאות אחרת. הם הופכים את הקוראים שלהם לעבדים לתפיסת העולם שהם מכניסים לראשם. מה הם עושים עם הכוח הזה? אני לא יודע, אבל בואו לא נשלה את עצמכם, כל מי שיש לו כוח ללא ביקורת על אנשים אחרים – מנצל את הכוח שלו לרעה בסופו של דבר. למה? כי כולנו בני אדם.

הפוסט הזה לא מיועד להיות אנטי דתיים. למרות שבעיניי, הדתות  המאורגנות של ימינו הן הדוגמה הכי בוטה לניסיונות ליצור תמונת עולם מזויפת אצל חבריהם. אני יכול לחשוב על עוד המון מקומות שמנסים לשקר לנו בדרכים דומות: דמגוגיה פוליטית, פרסומות, מאמרים מוטים או תוכן ממומן. ההבדל המרכזי הוא שאנחנו לרוב מודעים (או נהיים מודעים) לכך יותר ויותר ומתנגדים לשימושים הללו. אנחנו מחייבים פרסומות שעברו פוטושופ לציין זאת על גבי הפרסום ובעתיד אני מקווה שנפסיק להשתמש בעיוותי מציאות כלל.

בצרפת בוצע אירוע טרור מחריד. אנשים עשו אותו בגלל שהם נפגעו ממה שהעיתון פרסם ובחרו להגיב בצורה הברברית ביותר האפשרית. צריך להילחם נגד תופעות כאלו. בעיקר כי אני מאמין שההתקדמות האנושית תלויה בשמירה על עקרונות כמו חופש הביטוי. אבל אם להגיד את האמת אני הרבה פחות מפחד מטרוריסטים דוגמת אלו שירו במערכת העיתון בצרפת והרבה יותר מפחד מאנשים כמו מפרסמי עיתון "המבשר". כי הטרוריסטים בצרפת יכולים להמשיך לירות וכל אדם בר דעת יעמוד נגדם ונגד כל מה שהם מייצגים. ואילו מפרסמי "המבשר" מחנכים באין מפריע את הקוראים שלהם להאמין במציאות אפלה, מציאות שבה לנשים אין מקום להתייחסות, מציאות שבה נמחקות מראש כל אפשרות של הקוראות שלהן להתקדם או להתפתח. ויכול מאוד להיות שעד שנשים לב כבר יבוצע נזק בלתי הפיך ליכולת של הקוראים (ובעיקר הקוראות) להבין ששיקרו להם (ולהן).

אותם אנשים שמייצרים את העבדים הללו גם משתמשים בהם בכדי לתקוף את כל מי שמאמין בערכים שונים מהם. על ידי השחתת שלטי חוצות, גרימת נזק לאוטובוסים והדרת נשים מהמרחב הציבורי שלהם. למה? כי כל הדברים הללו מערערים את השקפת המציאות הפגומה שהושתלה בראש שלהם. אני מבין מאיפה האלימות הזו מגיעה. יש דיסוננס קוגניטיבי שמאוד קשה להתמודד אתו אם כל החיים הסבירו לך שהעולם עובד רק בדרך אחת ואז לפתע אתה מגלה שלעולם לא אכפת ממה שחשבת והוא מתקיים לפי המציאות. אותה מציאות שהסתירו ממך כל אותם שנים. התסכול הזה הרבה פעמים מתפרץ באלימות.

אני לא יודע מה הפתרון לכל הבלגאן הזה, אבל אני יודע איזה שני פתרונות האנושות כבר ניסתה והם תמיד נכשלו בטווח הארוך: הראשון הוא לתקוף באלימות את כל מי שחושב אחרת, השני הוא לנסות להסתיר מאנשים את המציאות שמולם. אז אני חושב שאולי ההתחלה הכי טובה למציאת פתרון תהיה לנשום עמוק ולהירגע. לזכור שכולנו בני אדם ועם בני אדם אפשר להשלים, לשתף פעולה וליצור דברים חדשים. ולהתאמץ בכל יכולתנו לנסות לפתוח אחד לשני את העיניים לגבי ניסיונות לבצע שטיפת מוח כמו שהמפרסמים של עיתוני "המבשר" והאקטואלי מנסים לעשות.

אני מאמין גדול במה שבני אדם יכולים לעשות ועד כמה שאנחנו יכולים לעזור אחד לשני. אנחנו יכולים לרפא ולחסן מפני אלפי מחלות, אנחנו יכולים לגשת לכל הידע האנושי דרך האינטרנט, אנחנו הנחתנו חללית על מאדים ואני מאמין שאנחנו גם יכולים לעמוד איתן ולעצור את האנשים שמנסים להעלים אותנו, את הקדמה ואת הערכים האנושיים שהם פסגת ההתקדמות האנושית עד כה מהמציאות שלהם.

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים