איך לשנות את שם המשפחה שלכם

hello my name is _name tag

השם שלי הוא אורי ליפשיץ, השם של זוגתי הוא מאיה גרשוביץ. אנחנו לא נשואים וגם לא נהיה כל עוד אין אפשרות שהזוגיות שלנו לא תכלול גופים חשוכים כמו הרבנות הראשית. אבל אנחנו כן הולדנו יחד ילד וכחלק משינוי הסטטוס המהותי הזה בחיינו רצינו גם לשנות את שמות המשפחה שלנו. המחשבה מאחורי הרעיון היא שרצינו שלילד שלנו יהיה שם משותף אתנו. שמות זה דבר חשוב והחלפת שם זו הצהרת כוונות מהותית.

יש כמה פתרונות לסוגיה הזו, הפתרון הנפוץ כיום בישראל הוא שהאישה תאמץ את שם המשפחה של הגבר אבל גם ההיפך קורה מידי פעם. זו לא הייתה אפשרות ששקלנו ברצינות. שנינו אוהבים את השמות שלנו אבל יותר מאשר ההעדפה הזו, אני חושב שזו דרישה מטופשת שאחד מאתנו יוותר על השם או הזהות שלו.

פתרון אחר הוא לאחד את שתי שמות לשם אחד. אפשר לשים מקף באמצע או לעשות הלחם, אולם בהתחשב באורך ובאשכנזיות של שמות המשפחה שלנו לא רצינו לגרום לעצמנו עיכוב של דקה בכל פעם שנצטרך לחתום את השם שלנו.

אז השתעשענו ברעיון ששנינו נחליף את שמות המשפחה שלנו למשהו חדש. זה לא פתרון אידאלי אבל נראה לנו יותר טוב מהפתרונות האחרים. ככה אף אחד מאתנו לא יגרום לשני למחוק את שם המשפחה שלו.  כמו שכתבתי קודן זה לא נראה לנו הגיוני שאחד מאתנו יאלץ למחוק חלק מזהות שלו. הפתרון הזה היה קצת יותר טוב אבל עדיין רחוק מלהיות אידיאלי.

בסופו של דבר החלטנו לבחור שם משפחה חדש ולהוסיף אותו לשמות של שנינו. את אותו שם משפחה חדש ניתן לתינוק. על ידי הפתרון הזה שנינו שומרים על השמות שלנו אבל גם יהיה לנו שם משפחה משותף בינינו לציין את הזוגיות שלנו וגם שם משפחה משותף עם הילד.

אני אוהב את הפתרון הזה. הוא אלגנטי והוא מייצג בעיני את התפיסה שלנו שמשפחה וילדים הם התפתחות והמשכיות של מי שהיינו קודם ולא בא במקום המשפחה החדשה שלנו.

חלק נוסף מנוהל השמות הזה שמוצא חן בעיני זה שהוא עובד בראייה עתידית לאורך זמן. כשהילד שלנו יתחתן ויוסיף לעצמו שם משותף אז תמיד יישאר שם אחד שמקשר אותו למשפחה שממנו הוא בא ושם חדש שיקשר אותו למשפחה שאותה הוא יצר. באותה מידה מבנה השם הזה עובד לזוג שנפרד, במובן שכשהם יצרו משפחות חדשות ויוסיפו שמות משפחה – תמיד יהיה משהו בשם שלהם שיקשר אותם ואת הילדים שהיו להם יחד עם קשר למשפחות החדשות שהם ייצרו בעתיד.

אני מקווה שהרעיון של הוספת שמות יהפוך להיות יותר פופולרי. בעיקר בגלל שהרעיון הפשוט הזה של הוספת שם חדש במקום למחוק שמות ישנים מייצג בעיני כל כך הרבה דברים טובים: הוא מייצג הסתכלות מפוכחת לעתיד אך מבלי להתעלם מהעבר שלך והוא מייצג החלטה משותפת ושווה של שני הצדדים במערכת היחסים.

שיהיה לכולכם מזל טוב ואושר,

                                                נעים מאוד,

                                                אורי בר ליפשיץ.

נ.ב.

בחרנו את שם המשפחה "בר". כי הוא קצר, יפה ויש לו הרבה פירושים שונים. בשבילי הוא דימוי יפה של העתיד שרצינו שהוא ייצג. מהות של שינוי והתפתחות, משהו חדש ונקי ופרוע ומלא באפשרויות חדשות. 

Related posts

3 Comments

 1. כרמל יערי

  פוסט מקסים ואינטימי. המון בהצלחה בדרך החדשה ובהורות!

  Reply
 2. שלומי

  מגניב, זה בידיוק מה שאנחנו עשינו מאותם נימוקים בידיוק. אנחנו הוספנו זיו לשם המשפחה של כל אחד מאיתנו, ולילדות יש רק זיו בשם משפחה.
  אגב , שלחנו מייל לאקדמיה ללשון עברית בשביל להתייעץ איזה שם לבחור.

  Reply
 3. Pingback: המאוים, The Uncanny (פרק 186) | על כתפי גמדים

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים